štvrtok 11. júna 2009

Bezva vikend na ostrove...

Thassos, najznamejsi severny ostrov Trackeho mora, ma dnes len 13tisic obyvatelov. Slavu a bohatstvo ziskal najma tazbou dreva na stavbu lodi a bieleho mramoru, ktory sa vyvazal uz za cias antiky a pouzil sa aj za Byzantskej rise na stavbu Agie Sofie v Istanbule.

Prve pisomne dokumenty o zivote na ostrove (3000 BC) sa nasli na brehoch Makedonie. Meno ziskal po synovi fenickeho krala Agenorasa, ktory sa tu usadil pri hladani svojej sestry Europy, unesenej Diom v podobe byka. V 7stor. BC osidlili ostrov na zaklade delfskej vestby obyvatelia Parosu, pod vedenim Telesicla a jeho syna Archiloxhosa, velkeho starovekeho basnika. V tej dobe vznikol mocny Thassky stat, namorna mocnost s opevnenym hlavnym mestom, zahrnajuca aj rozsiahle pobrezne oblasti Makedonie. Ateny a Sparta viedli striedavo vojny o vplyv nad touto strategickou oblastou. V 5.stor. BC vyvrcholil kulturny rozvoj ostrova, pocet obyvatelov dosiahol 150.000 a v hlavnom meste sa vybudovali opevnenia, parlament, chramy, amfiteater, konzervatorium a agora, ktorych ruiny su dodnes viditelne.

My sme sa na Thassos dopravili trajektom z Kavaly a stravili tu 3dni. Z pristavu Skala Prinou sme navstivili 2.najvacsie mesto ostrova Limenaria a zaplavali si v mori v letovisku Potos, kde sme tiez stravili prvu noc. Rano sme sa zo zapadneho pobrezia presunuli na vychodne, na najkrajsiu plaz ostrova – Paradise Beach. Tu sme sa 5hodin piekli na bielom piesku a chladili v kristalovo cistej svetlo tyrkisovej vode. Poobede sme zakotvili v letovisku Skala Potamia, kde sme sa ubytovali v krasnom hoteliku, zasli na uzasnu veceru (kalamar plneny fetou a paradajkami:) a za tmy sa presli po promenade s obchodikmi a barmi. Posledny den sme narychlo pozreli hlavne mesto Limenas/Thassos s muzeom a agorou a trajektom ostrov opustili...

Cestou z Kavaly:


Limenaria, 2.najvacsie mesto ostrova:


Theologos, hlavne mesto byzantskej ery:


Potos, zapad slnka:


Plaze ostrova:


Paradise Beach, najkrajsia plaz ostrova:


Skala Potamia na vychodnom pobrezi:


Panagia, dedinka v horach:


Limenas/Thassos,hlavne mesto ostrova...


a cesta spat...

Athos - zenam vstup zakazany



V piatok som s Karminou, Ioannou a Stephanom (Rumunsko) vyrazila na 3.prst Chalkidik, k autonomnej republikoe Athos, kde v 20klastoroch zije 1700mnichov.
Navstevy su povolene iba dospelym muzom, ale mnohe stavby mozno vidiet z vyletnych lodi, vyplavavajucich 2krat denne z Ouranoupoli, najvyznamnejsieho mesta vybezku. Su tu krasne plaze, azurove more, maly pristav, vonave taverny a veza zo zaciatku 14.storocia s vyhladom na tu nadheru:). Ale hlavny ciel vyletu bol samotna plavba k hore Svaty Athos (cez 3000mnm). Sprevadzali nas na nej delfiny a cajky, zatial co my sme obdivovali klastorne komplexy. Niektore predstavuju vskutku prekrasne ukazky byzantskej architektury:

Docheiariou (10.stor.) uchovava fragment praveho kriza a ikona Panny Marie s liecivymi schopnostami


Xenofontos (10.stor.) skryva mozaiky z 14.stor.


Agiou Panteleimonos „Rosikon“ (11.stor.) obsahuje pestrofarebne kostoly s cibulovymi strechami


Simonos Petras (14.stor.) sa vypina na strmom skalnom vybezku vysokom cez 200m a so svojimi osmimi poschodiami pripomina tibetske komplexy. Budovy boli obnovene po velkom poziari v roku 1891 podla starych planov.


Agiou Dionysiou (16.stor) je vo vyske 80m nad morom


Trosku o zivote mnichov:
Podla byzantskeho casu, ktory sa na Athose stale pouziva, pripada polnoc na svitanie a ranne bohosluzby zacinaju o hodinu skor, okolo 3-4hod. Jeden z mnichov budi ostatnych a zvolava ich k modlitbe udermi na malu drevenu dosku „simandro“. Mnisi stoluju 2x denne a stravu si pripravuju z toho, co si sami vypestuju. Za rok musia vydrzat 159postnych dni, kedy mozu zjest len jedno jedlo neobsahujuce ryby, vajcia, syr, mlieko, olej ani vino. Stoluje sa po rannych a vecernych bohosluzbach a cas medzi nimi je venovany praci, odpocinku, modlitbe a meditacii.

Dala som vam (chalani) chrobaka do hlavy? vedzte teda, ze:
Zahranicni turisti potrebuju doporucenie od greckeho konzula, na zaklade ktoreho im Ministerstvo zahranicia vyda povolenie k navsteve Athosu. Je platne na 4 (max 6) noci s ubytovanim aj stravou, navstevnici sa ucastnia bohosluzieb a stoluju spolu s mnichmi.Treba vsak ratat s dlhym cakanim, bo denne sa vystavuje max 14 povoleni a to pre cele Grecko!